ضرورى اسطوره قهرمان مسابقه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

ضرورى: اسطوره قهرمان مسابقه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار پزشکی آسیب نخاعی قابل درمان است

دبیر علمی کارگاه های هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات با تاکید بر اینکه بسیاری از آسیب های نخاعی قابل درمان هستند، گفت: در هنگام بروز حوادثی مانند زلز

آسیب نخاعی قابل درمان است

آسیب نخاعی قابل درمان است

عبارات مهم : عضلات

دبیر علمی کارگاه های هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات با تاکید بر اینکه بسیاری از آسیب های نخاعی قابل درمان هستند، گفت: در هنگام بروز حوادثی مانند زلزله جهت بیرون آوردن افرادی که زیرآوار مانده اند، نباید دست یا پای آنها را کشید لیکن در صورت شکستگی ستون فقرات، این حرکت می تواند باعث قطع نخاع آنها شود.

به گزارش ایرنا، دکتر زهرا مصلی نژاد روز یکشنبه در نشست خبری هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات افزود: بعضی عضلات مانند پهلوها، پشت کمر و کف لگن ثبات دهنده ستون فقرات هستند و در حمل مصدوم باید آنها سفت و محکم نگه داشته شوند تا به ستون فقرات و نخاع آسیبی وارد نشود.

آسیب نخاعی قابل درمان است

وی با تاکید بر اینکه افرادی که از اصول حمل مصدوم اطلاعی ندارند، نباید به بیرون آوردن مصدوم از زیر آوار اقدام کنند، ادامه داد: گاهی افرادی که زیر آوار مانده اند، دچار شکستگی ستون فقرات می شوند ولی آسیب نخاعی به آنها وارد نمی شود؛ در چنین حالتی اگر دست یا پای آنها کشیده شود، این کار می تواند باعث آسیب نخاعی و حتی قطع نخاع شود.

دبیر علمی کارگاه های هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات گفت: آسیب های نخاعی هر لحظه دائمی نیستند و بسیاری از آنها قابل درمان هستند؛ گاهی در معاینه بیمارانی که دچار آسیب نخاعی شده است اند، به آنها گفته می شود که دچار ضایعه شدید شده است اند و همین مساله بیماران را از ادامه روند درمان خود باز می دارد؛ درحالی که بعد از مراجعات بعدی مشخص می شود که بعضی از عضلات دچار آسیب شده است اند و با تشخیص و درمان به موقع، از آسیب زیاد جلوگیری می شود و با استفاده از عضلات سالم باقیمانده، می توان فرد را به فعالیت های زندگی بازگرداند.

دبیر علمی کارگاه های هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات با تاکید بر اینکه بسیاری از آسیب های نخاعی قابل درمان هستند، گفت: در هنگام بروز حوادثی مانند زلز

مصلی نژاد ادامه داد: تنها سه تا پنج درصد بیماران دچار کمر درد، نیاز به جراحی دارند و مابقی آنها با دریافت درمان هایی مانند فیزیوتراپی اصلاح می یابند.

وی با بیان اینکه گاهی در حوادث تنها مفاصل ستون فقرات دچار آسیب می شوند، تاکید کرد: حتی اگر چند عضله دچار فلج شده است باشد، می توان از عضلات کمکی استفاده و عضلات ضعیف شده است را با فیزیوتراپی تقویت کرد و تنها عضلاتی که دچار آسیب جدی شده است اند، باید جراحی کرد.

مصلی نژاد با ارائه توصیه هایی در خصوص چگونگی محافظت از سلامت ستون فقرات در هنگام بروز اتفاق ای مانند زلزله، گفت: در هنگام بروز زلزله اگر افراد در آسانسور هستند، عالی ترین کار این است که در کف آسانسور دراز بکشند تا فشار ناشی از سقوط آسانسور در بدن پخش شود و آسیب کمتری بر ستون فقرات و نخاع وارد شود.

آسیب نخاعی قابل درمان است

وی افزود: اگر افراد در زیر میز پناه می گیرند نیز بهتر است به صورت درازکش باشند تا اگر فشار وارد شد، در سراسر ستون فقرات پخش شود و به یک نقطه فشار وارد نشود.

بروز شایعترین پرسشها ستون فقرات در اثر انجام کارهای تکراری

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، بروز شایعترین پرسشها ستون فقرات مانند دردهای عضلانی، شانه درد، دیسک کمر و کمردردهای مزمن را ناشی از انجام کارهای تکراری در مشاغل متفاوت بیان کرد و گفت: شاغلانی مانند خیاط ها، طراحان معماری، نجارها و ورزش کارانی مانند والیبالیست ها، تنیس بازان و وزنه برداران ازجمله افرادی هستند که در معرض این آسیب ها قرار دارند.

دبیر علمی کارگاه های هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات با تاکید بر اینکه بسیاری از آسیب های نخاعی قابل درمان هستند، گفت: در هنگام بروز حوادثی مانند زلز

دکتر نورالدین کریمی افزود: انجام کارهای تکراری و ضربه های مداوم به ستون فقرات در ورزش های حرفه ای باعث می شود که عضله و مفصل مدام یک حرکت را انجام دهند و به مرور فرسوده شوند.

وی به آسیب های ناشی از انجام امور منزل در زنان اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در استفاده از جاروبرقی هرچه فرد زیاد خم شود، وزنش جلوتر می آید و نیرویی که روی مهره های کمر وارد می شود، زیاد کردن می یابد؛ بنابراین مورد نیاز است در استفاده از این وسیله یک پا جلو و یک پا عقب باشد و یک دست بر روی کمر گذاشته شود تا از آسیب های ستون فقرات که به مرور به وجود می آیند، پیشگیری شود.

آسیب نخاعی قابل درمان است

کریمی ادامه داد: در هنگام شستن ظرف نیز بهتر است ناحیه شکم به سینک ظرف شویی چسبانده شود و پاها کمی از هم بازنگه داشته شوند تا فاصله دست با ظرف و شیرآب کمتر و آسیب های نخاعی نیز به حداقل برسد.

وی به توضیح درمان های علامتی و علتی پرداخت و گفت: درمان های علامتی مانند تجویز و مصرف مسکن ها درد را کم کردن داده و مانع از درمان بیماری مهم می شود.

کریمی با تاکید بر پرهیز از درمان های خودسرانه در هنگام بروز دردهای مربوط به ستون فقرات، اظهار کرد: امروزه بعضی پزشکان به علت مشغله زیاد و همچنین تامین هزینه های زندگی، زیاد مایل هستند که تعداد زیادی بیمار را ویزیت و جهت آنها درمان های علامتی تجویز کنند؛ این درحالی است که این کار باعث پنهان شدن مسئله مهم شده است و بیمار به تصور بهبودی، اقدام به انجام امور روزانه زندگی خود بدون رعایت اصول پیشگیرانه جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری می کند و به مرور شدت بیماری مهم زیاد کردن می یابد.

هجدهمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات در روزهای ششم و هفتم دی ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.

ارزیابی عملکردی و تشخیصی افتراقی پرسشها ستون فقرات و لگن، ارگونومی و پیشگیری از آسیب های شغلی – ورزشی، آگاه سازی جامعه از علل آسیب های اسکلتی – عضلانی و پیشگیری از آسیب های شغلی – ورزشی و حوادث در ستون فقرات، ترویج روش های درمانی و توانبخشی مبتنی بر جامعه و کم کردن هزینه های سلامت از جمله محورهای این همایش است.

برپایی نمایشگاه تجهیزات پزشکی، برگزاری کارگاه های آموزشی و پنل های تخصصی از دیگر برنامه های جانبی این سمینار است.

واژه های کلیدی: عضلات | درمانی | سمینار | ستون فقرات | ستون فقرات | فیزیوتراپی | درمان بیماری | درمان به موقع

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs